Sylwia:Medea

„Sylwia:Medea”
spektakl teatru tańca

Reżyseria i choreografia: Dawid Żakowski
Scenariusz: Ewa Oleszczuk na podstawie tekstów Sylvii Plath
Opracowanie muzyczne: Paweł Uszyński
Wizualizacje: Matemito Braun
Zespół: Karolina Dziełak, Dominika Jarosz, Joanna Sieradzan, Filip Wencki

Zespół aktorów/tancerzy prowadzony przez Dawida Żakowskiego opracował oryginalny trening fizyczny, sięgający po różnorodne techniki ruchowe: formy tańca współczesnego, kontakt-improwizacji oraz elementy związane z intensywną fizycznie techniką teatralną.

Twórcy, budując spektakl, nie zrezygnowali całkowicie z tekstu. Scenariusz do przedstawienia, w oparciu o utwory Sylvii Plath, napisała debiutująca rzeszowska literatka, Ewa Oleszczuk.

Sylvia Plath jest jak siostra Medei. Losy tych kobiet wydają się być sobie zaskakująco bliskie. Plath, amerykańska poetka, dla której własne życie stanowiło najsilniejszą inspirację twórczą, zostawiła po sobie liczne wiersze, opowiadania i dzienniki. Te ostatnie prowadziła już od najmłodszych lat. Sylvia wyszła za mąż za uznanego poetę – Teda Hughesa. Mieli dwoje dzieci – Friedę i Nicholasa. W wieku 31 lat Plath popełniła samobójstwo. Przyjmuje się, że pchnęła ją do tego silna depresja, której źródłem było rozstanie z mężem. Ostatnie lata życia Sylvii to powstawanie tomiku „Ariel”, ocenianego jako jeden z najlepszych w jej twórczości.

Po śmierci poetki Huges został wykonawcą jej testamentu i właścicielem praw autorskich do tekstów Plath. Dwa ostatnie tomy jej dzienników nigdy nie doczekały się publikacji – jeden został zniszczony, drugi zaginął.


Spektakl dofinansowany ze środków Dzielnicy Praga Południe M.St. Warszawy

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Sponsorzy:
Drukarnia Cyfrowa Prograf
Klubokawiarnia Chłodna 25

Patronat medialny:
Independent.pl
Radio Kolor 103 FM

Trailer spektaklu: http://vimeo.com/20738534 

Ten wpis został opublikowany w kategorii spektakle. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.