Mapy Pamięci

plakata Map pamięciMapy Pamięci

Reżyseria: Dawid Żakowski
Scenariusz: Karolina Dziełak, Dawid Żakowski
Oprawa wizualna: VidmoGroup
Muzyka na żywo: Paweł Szamburski
Kostiumy: Dominika Biernat, Arek Ślesiński
Współpraca: Weronika Lewandowska, Wojciech Kolenda, Piotr Grochowski
Partnerzy: Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Baza, Fundacja Shalom
Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich

Wykonanie:
Studentki Uniwersytetu III Wieku przy Teatrze Żydowskim i Fundacji Shalom:
Danuta Gładkowska, Barbara Himmel, Janina Koblak, Halina Kobyłecka, Barbara Ogrodowicz, Joanna Oracz, Halina Kobza-Orłowska, Wanda Seroczyńska, Cetka Wójcik, Jadwiga Wieczorek


Aktorki i aktorzy Teatru Baza i Stowarzyszenia Sztuka Nowa:
Łukasz Adamczyk, Alicja Boratyn, Julia Czyżewska, Karolina Dziełak, Piotr Dyczewski, Elżbieta Izdebska, Piotr Jończyk, Karolina Kwiatuszewska, Klaudyna Statkiewicz, Małgorzata Suś, Maciej Tomaszewski

Wykorzystano fragmenty wywiadów z Krystyną Budnicką, Barbarą Górą i Tomaszem Protem dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu.

Spektakl zrealizowany dzięki wsparciu firmy Boeing.

———-

Spektakl „Mapy Pamięci” upamiętnia 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Jest efektem warsztatów prowadzonych przez artystów Stowarzyszenia Sztuka Nowa – Karolinę Dziełak i Dawida Żakowskiego – równolegle dla dwóch grup: aktorów i aktorek Teatru Baza i Stowarzyszenia Sztuka Nowa (warsztaty teatralno-ruchowe) i grupy studentek Uniwersytetu III Wieku przy Teatrze Żydowskim (warsztaty historyczno-reporterskich).

Autorzy i uczestnicy projektu zadawali sobie pytania: jak świadkowie tamtych wydarzeń pamiętają powstanie w getcie? Jak ta pamięć się zmienia wraz z upływem czasu? Jak jest pielęgnowana i utrwalana? Jak mówić o tamtym czasie, kiedy nawet wyobrażenie tego, co się wydarzyło, wydaje się niemożliwe?

Scenariusz powstał w oparciu o relacje Ocalałych, m.in. Marka Edelmana (Getto walczy, 1945; Zdążyć przed Panem Bogiem, 1977; I była miłość w getcie, 2009), Michała Głowińskiego („Czarne sezony”) oraz nagrane świadectwa członków i członkiń Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu – Krystyny Budnickiej, Barbary Góry, Tomasza Prota.

Spektakl jest połączeniem teatru ruchu oraz wizualizacji video. Został zaprezentowany w ramach obchodów rocznicy organizowanych przez Muzeum, które zbiegły się z długo wyczekiwanym otwarciem nowego budynku tej instytucji. (Pełen program wydarzeń tutaj.)

Dwa pokazy spektaklu odbyły się: 20 kwietnia 2013, o godz. 19.00 i 8 maja 2013 o godz. 19.00 również w Hallu Głównym nowego budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, Warszawa


Poniżej zdjęcia z warsztatów historyczno-reporterskich z grupą studentek Uniwersytetu III Wieku przy Teatrze Żydowskim

Poniżej zdjęcia z prób „Map Pamięci”

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii spektakle. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.