„NACZYNIA” Agnieszki Zawadzkiej w LUB/LABie

W piątek do LUB/LABu, ul. Lubelska 30/32 o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy prac Agnieszki Zawadzkiej zatytułowanej „NACZYNIA”.

Prezentowane prace pochodzą z czterech różnych cykli graficznych, w których kobiece ciało łączy się z motywem ceramicznego naczynia nadając mu najprostszą, syntetyczną formę.

Wernisaż realizowany w ramach programu Rezydencji Pracowni TF.

Agnieszka Zawadzka, Naczynia Kosmiczne 5, 100x70 cm, 2015

 

Agnieszka Zawadzka o swoich pracach

Takie widzenie kobiecego ciała jest zupełnie naturalne. To właśnie naczynie jest jednym z jego najpiękniejszych symboli, wykorzystywanym w sztuce od zawsze. Kształty znanych ceramicznych naczyń stanowiły dla mnie inspirację. Wprawdzie w moich pracach dominuje symetria, a przedstawienia  posiadają pewną objętość, jednak proporcje i konstrukcja wykluczają możliwość ich funkcjonowania w realnym świecie jako przedmiotów użytkowych. To raczej efemeryczne „pojemniki” na wodę, krew i światło, zawieszone lub wyłaniające się w pustej, trudnej do uchwycenia, nieokreślonej przestrzeni. Są bardzo oszczędne w wyrazie. Delikatny kolor podkreśla wrażenie przezroczystości, wydobywa kruchość i ulotność ich formy. Można w nich dostrzec podobieństwo do elementów świata natury – przypominają kwiaty lub rysowane w zielnikach przekroje kwiatostanów i owocni. Ciało kobiety jest  również z tego świata. Ma czas swojego piękna, młodości i życia, a z czasem więdnie i umiera. Ale, porównane do kwiatu, naczynie to otwiera się i wbrew ulotności przemijania, daje nowe życie, a tym samym  najdoskonalszy dowód spełnienia. W cyklu dużych, cyfrowych grafik naczynia są już prawie niematerialne, kształtem przypominają kuliste poprzecinane obiekty, które tylko fragmentami zachowały swoją fizyczną powłokę. Przestają być namacalnie konkretne. Jeśli szukać w nich motywu kobiecego, ciało to jest ciałem uniwersalnym – zamkniętym w ich wnętrzu kosmosem.

Po otwarciu wystawy odbędzie się wieczór improwizowanych spotkań dźwiękowych. Zanurzymy się ponownie w świat spontanicznych kompozycji, do wykonania których zachęcamy przybyłych gości.
Instrumentarium będzie dostępne na miejscu, ale prosimy o śmiałe przynoszenie własnego sprzętu.
Wstęp wolny

plakat naczynia

 

BIO – AGNIESZKA ZAWADZKA:

Od urodzenia mieszka w Lublinie. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS, doktor sztuk pięknych w dziedzinie grafiki. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni. Swoje zainteresowania naukowe i twórcze koncentruje wokół grafiki i ilustracji oraz relacji słowa i obrazu w książce autorskiej. Inspiruje się japońskim drzeworytem ukiyo-e. Należy do ZPAP. Uczestniczy w wystawach i konkursach graficznych. Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji kulturalnych i prywatnych w Polsce i za granicą.

Wydała dwie autorskie książki ilustrowane i zrealizowała na ich podstawie warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest współautorką innowacyjnych projektów artystyczno – edukacyjnych ukierunkowanych na integrację osób z dysfunkcją słuchu.

Uczestniczyła w krajowych międzynarodowych konferencjach naukowych i plenerach artystycznych. W ramach programu Erasmus pięciokrotnie realizowała zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Szawlach na Litwie.

 

Agnieszka Zawadzka, Naczynia Kosmiczne 2, 100x70 cm, 2015

Wernisaż realizowany we współpracy z Centrum Promocji Kultury Praga Południe

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.