Badania solarystyczne 2.0

Badania solarystyczne 2.0

Premiera: 1 września 2016, Warszawa

Interaktywny eksperyment performatywny inspirowany zagadnieniami badań i lotów kosmicznych.

 

Zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska

Reżyseria: Dawid Żakowski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pol
Muzyka: Konrad Bańburski
Wideo: Adrian Cognac
Produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma charakter interaktywny. Widz  w trakcie jego trwania ma wpływ na wybór kandydatów i jego przebieg.

„Badania solarystyczne 2.0” to przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Spektakl powstawał eksperymentalnym procesie treningu aktorskiego, testów wytrzymałościowych zderzanych z realną sytuacją dramaturgiczną.

W świetle dzisiejszych badań misja na Marsa jest rozważana jako jednokierunkowa i długoterminowa misja. Nie dysponujemy technologią, która pozwoliłaby ściągnąć wysłanych na Marsa kosmonautów na Ziemię. Ze względu na wysokie koszty, agencje kosmiczne takie jak NASA czy inne, prywatne konsorcja takiej jak Mars One czy SpaceX, poszukują różnorodnych sposobów finansowania: reality show, prywatne dotacje, zbiórka pieniędzy wśród osób aplikujących.

 

 

Sztuka Nowa to zespół performerów pracujących razem od 2013 roku pod kierunkiem aktora i reżysera Dawida Żakowskiego. Dzięki ich działaniom powstaje w Warszawie nowa Scena Teatru Fizycznego. Od września 2015 r. zespół pracuje w stałej siedzibie Lub/Lab przy Lubelskiej 30/32.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dla mediów

recenzje

BADANIA SOLARYSTYCZNE Janusz Bałdyga

audio 

  • Radio Kampus, Aleksandra Dębek

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii spektakle. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.