SOLO/DUO TF – Przegląd Nowych Form Teatru Fizycznego

solo-duo-nagl

15-16.10. g.19:00  „ORFEO’ 70 :monoperformance” reż: Dawid Żakowski, perf: Kamil Adamus,

22-23.10. g.19:00  „To Skasimon / an acoustic narration” idea/dram/perf: Elena Agathokleous muz/perf: Dimitres Spyrou

28.10 g.17:00  „Common body – instalacja” idea/perf: Karolina Dziełak chor/perf: Nela Mitukiewicz oraz uczestniczki i uczestnicy projektu

29.10. – Prezentacja Kursu TF
Na to wydarzenie obowiązują rezerwacje pod adresem: stow.sn@gmail.com

Miejsce: LUB/LAB ul. Lubelska 30/32

Pokazy towarzyszące:

24.10 g. 19:30 i 25.10. g.19:00 „Badania solarystyczne 2.0” reż. Dawid Żakowski wyk: Vera Popova, Kamil Polański, Piotr Piotrowicz, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska

Miejsce: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Podskarbińska 2

 

SOLO/DUO TF to przegląd spektakli i pokazów pracy młodych artystów, twórców nowych form łączących teatr fizyczny, taniec, sztukę performansu i inne media. Przegląd odbędzie się w dniach 15-29 października 2016 roku.

Będzie się odbywał w ramach Pracowni TF, czyli Pracowni Teatru Fizycznego, działającej w nowej warszawskiej przestrzeni o nazwie LUB/LAB poświęconej pracy laboratoryjnej i edukacji teatralnej.
Opis spektakli SOLO/DUO TF

 

13041290_1714063478808438_809029607168629167_o

“ORFEO’70 : monoperformance”  premiera

występuje: Kamil Adamus,

reżyseria. Dawid Żakowski,

wizualizacje i zdjęcia: Robert Rabiej,

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Spektakl powstał we współpracy z The Royal Central School of Speech & Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

„Orfeo 70′ : monoperformance” stanowi podsumowanie osobistych doświadczeń emigracyjnych performera, Kamila Adamusa. Jest przeniesieniem mitu na jego własne doświadczenia. Orfeusz, po latach emigracji, powraca na ziemie polskie, aby odnaleźć Eurydykę/Elżbietę Zet.

Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przez niego w trakcie długiego pobytu za granicą wpływa na odczytanie Polski tak w sensie przemian historycznych, jak i umiejętności mówienia na tematy osobiste.

Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwania słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

————————————————————–

img_4270

„To Skasimon / an Acoustic Narration”

polska premiera

występują: Elena Agathokleous and Dimitres Spyrou

idea/dramaturgia: Elena Agathokleous

scenariusz oparty na tekstach “ The Murderess” Alexandrosa Papadiamantisa i “Ascesis: The Saviors of God” Nikosa Kazantzakisa

współpraca nad scenariuszem: Spyros Charalambous

muzyka: Dimitris Spyrou – Acapella Solo Loop

zdjęcia: Stella Nicolaidou

produkcja: Center of Performing Arts MITOS

Performance-koncert stworzony i wykonywany przez dwoje artystów z Cypru, aktorkę Elenę Agathokleous i muzyka Dimitrisa Spyrou. Opowiada historię niespokojnej, błąkającej się duszy. Spektakl oparty jest na dwóch ważnych utworach literatury greckiej: „The Murderess” Alexandrosa Papadiamantisa  i “Ascesis: The Saviors of God” Nikosa Kazantzakisa. Spektakl tworzy nową narrację agonii egzystencji, stanu zakochania niestanowiącego odpowiedzi, strachu przed pamiętaniem, właściwego wyboru.

„…od początku, gdy zdecydowaliśmy się pracować nad tymi niesamowitymi poetyckimi tekstami szukaliśmy ich dźwięku. I na pewnym etapie postanowiliśmy sięgnąć po nową performatywną formę Akustycznej Narracji [An Acoustic  Narration]. Pracujemy nad nią nadal, by wciąż była żywa przez eksperymentowanie i łamanie konwencji, które znamy i do których jesteśmy przyzwyczajeni.” – mówią twórcy spektaklu.

————————————————————–

 

commonbody-9-of-59

„Common body” premiera

występują: Karolina Dziełak, Helena Żakowska, Nela Mitukiewicz oraz uczestniczki i uczestnicy projektu „Common body”

idea/dramaturgia: Karolina Dziełak,
współpraca choreograficzna.: Nela Mitukiewicz,

produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Twórczynie projektu poszukiwały relacji między dzieckiem i rodzicem opartej na niewerbalnym przekazie. Przyglądały się jedności, jaka realizuje się między rodzicem i dzieckiem od początku ich relacji. W trakcie pracy zaprosiły do współpracy rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat. Spektakl korzysta z zebranego w tym procesie materiału. Jest wielogłosem opartym na indywidualnych doświadczeniach jego współtwórców.

„W trakcie tworzenia spektaklu zadawałyśmy sobie pytanie: Jakie są moje przyzwyczajenia, gdy poruszam się z dzieckiem? Jak układa się moje ciało? Co się stanie, gdy zmienimy dotychczasowe schematy ruchu? Czy dziecko jest partnerem w tym ruchu? Zastanawiałyśmy się, jak w czasie od narodzin przebiegał wspólny – rodzica i dziecka – proces ruchowy.” – mówi Karolina Dziełak, pomysłodawczyni projektu – „Zależało nam na tym, by osiągnąć jak największą różnorodność doświadczeń w tym procesie”.

————————————————————–

dsc_7476

Badania solarystyczne 2.0

premiera: 1 września 2016, Festiwal Czarna Offca, Warszawa

reżyseria: Dawid Żakowski

zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska
muzyka: Konrad Bańburski
kostiumy: Aleksandra Anastazja Harasimowicz
konsultacja dramaturgiczna: Karolina Szczypek
konsultacja choreograficzna: Karolina Dziełak

produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma charakter interaktywnej zabawy, w której widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu.

„Badania solarystyczne 2.0” to przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Spektakl powstawał eksperymentalnym procesie treningu aktorskiego, testów wytrzymałościowych zderzanych z realną sytuacją dramaturgiczną.

Sztuka Nowa to zespół performerów pracujących razem od 2013 roku pod kierunkiem aktora i reżysera Dawida Żakowskiego. Dzięki ich działaniom powstaje w Warszawie nowa Scena Teatru Fizycznego. Od września 2015 r. zespół pracuje w stałej siedzibie Lub/Lab przy Lubelskiej 30/32.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.