Pink bitterness. Księżniczki

Pink bitterness. Księżniczki

performans

Reżyseria: Gosia Trajkowska
Choreografia: Vera Popova
Współpraca: Maciej Tomaszewski, Kamil Polański, Robert Sampławski
Scenografia – realizacja: Piotr Szczygielski
Wizualizacje: Adrian Cognac
Opieka artystyczna: Dawid Żakowski
Zespół: Agnieszka Grądziel, Alicja Krzywicka, Aleksandra Olszowska, Karolina Pawłoś, Anna Siennicka, Alicja Zalewska
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Fotografie: Sylwia Księżopolska

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Czy możliwe jest wyzwolenie się z mitu o księżniczce i pozostanie księżniczką? Czy figura księżniczki bezwarunkowo łączy się z rezygnacją z własnego ciała, zdania, suwerenności? Szukając odpowiedzi na te pytania, artyści sięgają po twórczość Elfriede Jelinek i postać Jacqueline Kennedy.

Czy rytuałowi przywracania głosu kobiet nieustannie towarzyszyć musi śmierć jako figura ich losu i przeznaczenia? Biorąc na warsztat postać Jacqueline Kennedy dokonujemy wiwisekcji pochodzącego z mediów fantazmatu kobiecości. Rozprawiamy się z własnymi skłonnościami do mitologizacji. Oddajemy jej głos, albo same wciskamy się w jej różowy kostium i wypowiadamy słowa bez jej zgody. Korzystamy z figury Jacqueline Kennedy, by powiedzieć coś o nas samych. Pragniemy, by rewolucja odbyła się nie tylko na poziomie świadomości społecznej, ale też w ciele. Dlatego uruchamiamy ciało.

Performance zrealizowany na podstawie dramatu Elfrede Jelinek  „Śmierć i dziewczyna” przez kolektyw Sztuki Nowej i uczestniczki KURSU TF.

Performans stanowił część wydarzenia Start! Otwarcie Centrum Lubelska 30/32.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.


Sztuka Nowa to kolektyw performatywny prowadzony przez Dawida Żakowskiego. Od 10 lat pracują nad przekraczaniem granic teatru fizycznego i teatru tańca, skupiają się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych (m.in. spektakle „Badania solarystyczne 2.0”, „Mapy pamięci”, „PODAJ DALEJ”, performans „Common Body”) zapraszają amatorów teatru z różnych grup społecznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii spektakle. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.